Hinta, palinta…Milyen a jó hinta?

Szerző: | júl 13, 2024 | Szakmázó

Olvasási idő: 8 perc

A hintához mindenkinek kapcsolódik valamilyen gyermekkori élménye. Alap játszótéri eszköz, ezen felül a kertes házak kertjeinek zömében is lóg legalább egy hinta a fán. Beltéren is népszerű. Számos helyen mesélnek ajtók szemöldökfájában tátongó lyukacskák, a már felnövekedett generáció gyermekkori időtöltéséről…

Az élmények vegyesek. Van, aki megőrült érte, van, aki csak módjával használta, van, aki kisebb-nagyobb balesetet is szenvedett vele. De bárhogy is van, a világon az egyik legjobb eszköz az egyensúlyozó rendszerünk fejlődésének támogatására.

(Kép forrása: Unsplash)

A hinta alapeszköze a szenzoros integrációs terápiának. Amikor saját helyet kerestem a Zümmögőnek, nekem is fő szempont volt, hogy megoldható legyen a hinta felfüggesztése, és legyen elég tér a kilengéshez minden irányban. Azóta sok családdal beszélgettem a hinta terápiás szerepéről, illetve arról, milyet érdemes otthonra beszerezni. Nem mindegy ugyanis, hogy hol, mire és mennyi ideig szeretnék használni a hintát, és az sem utolsó szempont, hogy szeressen benne időt tölteni a gyermek. Kvázi ne legyen kidobott pénz, és porfogó.

Összeszedtem tehát néhány szempontot, és hintafajtát, amik talán segíthetnek döntést hozni, és néhány fogalmat tisztázni.

Egy ponton, vagy két ponton legyen felfüggesztve az a hinta?

Mondhatnám, hogy mindegy, de nem az. Inkább azt mondom, hogy jobb, ha hintázik a gyermek, mintha nem hintázna. De ha van lehetőség dönteni, akkor én, mint szakember, az egy ponton felfüggesztett hintát javaslom. Nemes egyszerűséggel azért, mert a tér minden irányába képes egységesen, és biztonságosan kilengeni, illetve ezzel egyidőben forogni is. Azaz sokkal több stimulációt tud nyújtani az idegrendszer számára, azon belül is a X. agyideg (Nervus Vagus/Bolygóideg) működéséhez. A Bolygóideg a koponyából való kilépésétől kezdve behálózza a nyaki, mellkasi és hasi szerveket és nagyjából négyötöd részben tartalmaz olyan rostokat, amik a test felől viszik az információkat az agy felé. A paraszimpatikus idegrendszer legnagyobb idege, ami felelős a stresszcsökkentésért, a regenerációért, és a nyugalmi állapot támogatásáért. (A szimpatikus és a paraszimpatikus rendszer működéséről bővebben és érthetően, Gazda Eszter babatornasz.hu oldalán olvashattok.)

Egy ponton felfüggesztve
(Kép forrása: Unsplash)

Epilepsziás gyermekeknél például kifejezetten ajánlják az egy ponton felfüggesztett ágyban való alvást. Kutatásokkal bizonyított, hogy az érintett gyermekek alvásminősége javult, és az epilepsziás rohamok száma is csökkent. Epilepszia esetén ugyanis nagyon gyakori, hogy elalváskor, vagy ébredéskor, illetve a REM fázisok váltakozásakor generálódik könnyebben az akár látens, akár észlelhető tünetekben is megnyilvánuló görcs.

Két ponton felfüggesztve
(Kép forrása: Unsplash)

Ez nem azt jelenti, hogy akinek otthon két ponton függeszthető hintája van, azt a kukába kell hajítani, mert nem birizgálja eléggé a Nervus Vagus-át a gyereknek. A két ponton felfüggesztett hinta is kiváló mozgásörömöt tud nyújtani, és a súlytalanság és lendület megélése itt is kellően támogatja az egyensúlyozó rendszer fejlődését. Szóval hintára fel!

Ayres-háló / Ayres-hinta

Ayres-háló
(Kép forrása: Pinterest)

Tudom, tudom. A sokat reklámozott nem így néz ki. De maradjunk annyiban, hogy ez az eredeti, a reklámozottat pedig inkább nevezném rugalmas hintának. Az Ayres-hinta egy zsákszerű háló, amit egy csigás szerkezettel lehet felhúzni a kívánt magasságba és a kívánt szorosságra. Ezzel az eljárással egy természetes magzatpózba húzza be a gyermeket, imitálva a méhen belüli testhelyzetet a hinta mozgása közben. Természetesen egy ponton felfüggesztett, és a hálón keresztül kilát a gyermek. Anno a DSZIT – képzés gyakorlati moduljában volt alkalmam a felnőtt változatát kipróbálni. Igen sajátos élmény volt…

Átgondoltan alkalmazandó bébihinta, és játszótéri hinta

Rugós bébihinta
(Kép forrása: babycucc.hu)

A népszerű beltéri rugós bébihinta sokak számára jelent segítséget, mert kisbabájuk nyugodtan tud aludni benne, két etetés vagy felfedezés között. Vannak azonban kisbabák, akik számára sehogy sem jelent megnyugvást, nem akarnak benne megmaradni, sírnak, feszengenek, emelgetik a fejecskéjüket. Ebben az esetben a hinta használata kerülendő. Mivel azoknál a babáknál, akiknél valamilyen okból lassabban, vagy eltérően integrálódnak a csecsemőkori (primitív) reflexek, a hinta kialakítása kiválthatja ezeket, ami nem engedi a babát pihenni. Ha azt vesszük észre, hogy a babánk feszeng a hintába, olyan mozdulatokat csinál pár hónaposan, mintha fel akarna ülni, vagy hasizom gyakorlatokat végezne, akkor vegyük ki, és inkább kössük magunkra, hordozzuk. Esetleg szakember segítségével keressünk olyan pozíciókat, melyek biztonságosak és pihentetők egy lassabban érő idegrendszerrel is.

Játszótéri bébihinta
(Kép forrása: Unsplash)

A szintén gyakori, EU konform, játszótéri bébihinta is hasznos, ha kisebb kortól szeretnénk biztonságosan hintáztatni gyermekünket a friss levegőn. Használatakor azonban érdemes figyelni arra, hogy babánk képes-e stabilan megtartani a törzsét, és biztonságosan ülni. Ha nem vagyunk róla meggyőződve, akkor rövid ideig hintáztassuk, párnákkal, vagy pléddel kitámasztva. A legjobb azonban, ha ölünkbe véve őt, mi magunk ülünk hintába, és együtt lengedezünk vele.

Csepphinta

(Kép forrása: babahinta.hu)

Szintén roppant népszerű, egy ponton felfüggesztett hinta, de személyes tapasztalatom szakemberként, hogy a gyerekek zöme, akikkel dolgoztam, kevéssé kedvelte. Illetve ha lehetett mást választani, akkor inkább mást választottak. Azt látom, hogy sokszor nehézkes nekik beszállni, zavarja őket, hogy nem látnak ki. Ha nagyon a szélére ülnek, könnyen kibuknak belőle, ha bebújnak a mélyére, nem mindig sikerül kényelmes pozíciót felvenni. Ügyes, neurotipikusan fejlődő gyerekek számára mókás lehet használni, de a bármilyen nehézséggel küzdő gyerekek kevésbé favorizálják.

Fészek hinta / Lap hinta

(Kép forrása: joom.com)

Létezik belőle egy és két ponton felfüggesztett, illetve kerek és szögletes kivitelezés is. Rendkívül népszerű és jó választás bármilyen gyermeknek. Könnyű beszállni, kilátni belőle, és a bátorság fokától függően lehet fekve, ülve vagy állva használni. Szerelhető kintre és bentre egyaránt. Ha emellett döntünk, talán jobb a szövettel bevont változata, mint a kötélhálós felület, mivel kevésbé nyom, és nem esik át a lábacska a lyukakon.

Rugalmas hinta / Aerial hammock

(Kép forrása: bol.com)

Létezik belőle egy és két ponton függeszthető változat. Sajtkukacok, élménykeresők, és kórosan feszes izomzattal élő gyerek számára lehet ideális választás. A rugalmas anyagból származó egységes nyomás, megnyugtató tapintási inger. Emellett tehermentesíti az ízületeket is. Alkalmas arra, hogy fejjel lefelé lógó testhelyzetet is biztonságosan felvegyenek benne a gyerekek. Ha emellett döntünk, akkor érdemes légtorna eszközöket forgalmazó cégeknél érdeklődni, és tanúsítvánnyal rendelkező anyagból készült eszközt beszerezni. A biztonsági tanúsítvány terjedjen ki a felfüggesztő elemekre és karabinerekre is. A minősített eszközök teherbírása ugyanis alkalmas arra is, hogy felnőttek, vagy felnőttek és gyerekek közösen használják.

(Kép forrása: bol.com)

Szóval, hintázni menő! Hintázzatok!

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Volt nekem egy bölcs nagymamám, aki az élete első negyven évében a történelem viharaival küzdött, a második negyven évében pedig visszatérő daganatos betegségekkel. Sokat tudott a küzdelemről, és a jellemformálódásról. Sokszor mondta nekem, amikor elcsüggedtem: „Kicsikém. Csak tanulj és dolgozz mindig szorgalmasan. Mert amit már megtanultál, azt senki el nem veheti tőled, a munkádnak pedig meglásd, meglesz a gyümölcse.”

Igyekeztem, és a mai napig igyekszem megtartani, amit mondott. Tanulok, dolgozom. Elcsüggedek, megerősödöm.

Arra a kérdésre, hogy miért lettem gyógypedagógus, nem mondhatom, hogy mindig is tudtam, hogy erre születtem. Inkább egy szilárd meggyőződésből fakadt, ami a mai napig a pályához kapcsol.

Mert ez egy olyan szakma, ami másokat érint, engem pedig megérint. És ami megérint arról beszélni és írni kell! Nyíltan, szeretettel, tabuk nélkül…

Mert ha hiszed, ha nem, az életet és a világot igazán érdekes gyógypedagógus fejjel szemlélni!
Engedd hát, hogy megosszam Veled is ebben a blogban!